| < Luty 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Zakładki:
CZYTUJĘ, ZAGLĄDAM DO
INNE TAKIE TAM...
SE POSZLI
wtorek, 16 listopada 2004

„Międzyczas” - nieistniejąca, a jakże pojemna wirtualna odległość pomiędzy tu i teraz ... no więc w międzyczasie obejrzałam sobie bardzo różne rzeczy:

Woodyallenowską w klimacie francuską komedię Agnes Jaoui „Popatrz na mnie”. Zrealizowaną kameralnie w zbliżeniach i wnętrzach. Wielowątkową i wielopłaszczyznową. O ucieczce w sztukę, poszukiwaniu własnej wartości, potrzebie akceptacji i zaistnienia w czyimś życiu naprawdę. To film nie tylko o Lolicie, bezskutecznie dobijającej się o zainteresowanie ojca, zajętego własnym bogatym artystycznym wnętrzem. Każdy z bohaterów ma w filmie swoje: „popatrz na mnie”. Również Jaoui, grająca rolę nauczycielki śpiewu Lolity.

     Wróciłam z reżyserem i głównym bohaterem filmu Zacha Braffa do New Jersey i zupełnie własnych miejsc w życiu. „Powrót do Garden State” to kolejny film o znaczeniu uczuć.

Po drodze ładne poetyckie odniesienia do Absolwenta, świetna muzyka, motyw wiecznej podróży i prowincjonalna rzeczywistość New Jersey, do której nie chciałoby się właściwie wracać. Wybudzony z letargu  Andrew reaguje początkowo lękiem i próbą ucieczki ...

Oba filmy to kino autorskie, kameralne, sączone jak dobre czerwone wino w nastrojowej knajpce.

Tego nie można powiedzieć o „Upadku” Olivera Hirschbiegela.

  

Hitler pokazany oczami zafascynowanej sekretarki Traude Junge miał zyskać ludzkie oblicze. Niestety, jak w innych superprodukcjach, nakłady finansowe nie przenoszą się na wartość artystyczną.  Upadek - pierwszy niemiecki film o Hitlerze drażni mnie teatralnością, atmosferą Titanica, choć pewnie dekadencja i nieuchronność losu to w tym przypadku uzasadniony element stylistyki i zarazem niemiecki znak firmowy. Obejrzałam z ciekawości i kronikarskiego obowiązku.

Już „po” trafiłam zbliżoną filmowi w nastroju wypowiedź Stefana Chwina. Dla usprawiedliwienia swego zdystansowania do obu zdarzeń artystycznych dodam, że moją rodzinę doświadczył bardziej nasz wschodni sojusznik a i mniej we mnie chęci zobaczenia wroga u stóp...

poniedziałek, 15 listopada 2004

Splotem różnych okoliczności moi przyjaciele stali się właścicielami kota. Zamiast promienieć ciepłem i radością zwierzę spętane było węzłem jakiejś ponurej traumy, której oznaki wprawiały ich w  zażenowanie i wstyd, wynikający z przynależności do gatunku...

Bojaźliwe i przerażone, ni stąd ni zowąd nieruchomiało w kącie pokoju odwrócone tyłem do świata. Czasem stężałe spędzało godziny ukryte pod dziecinnym kocykiem... Nauczyło ich cierpliwej miłości, pokory, nie oczekiwania na wdzięczność. Miesiące trwał koci powrót do życia. Kociego.   

 

Ludzie też wracają. 

środa, 10 listopada 2004

Jeżdżę sobie czasem, samochodem, na smutki. Patrzę na dookolność, z dystansu, zmieniam „okoliczności przyrody” (któż wymyślił takiego dziwoląga?), pozwalam się uwieść muzyce... Dobrze jest nie myśleć, dobrze jest być - po prostu.

    Wracając z jednej z takich wypraw zauważyłam grupkę ludzi w miejscu tak absurdalnym, że mi to utkwiło w pamięci. Przejeżdżam tamtędy często. Ci ludzie czekają na samolot, a właściwie na jego lądowanie. Stoją na przedłużeniu drogi startowej lotniska...tu samoloty lecą już bardzo nisko. Podobno wrażenie jest niesamowite. Szczególnie w nocy...

Czy to też jakaś metoda na życie?

wtorek, 09 listopada 2004

Margines prywatności dla każdego ma inną szerokość. Jednym przeszkadza oddech, innym cudza obecność.  Gdzie przebiega linia demarkacyjna? Czy mamy prawo wyznaczyć granicę? Czy można być z kimś „odtąd – dotąd”? Czy będąc z kimś bardzo blisko można mieć swoje zaklęte rewiry? Czy nielojalnością jest czuć po swojemu?

       Pamiętam jak boleśnie znosiłam kiedyś świadomość, że ktoś obcy (w tym przypadku złodziej) naruszył moją prywatność, nadotykał się mojestwa. Jak zdziwiło pytanie świeżo zaposiadanej, rzadko odwiedzanej i krótkotrwałej teściowej: „to ty nie wiesz, gdzie ja trzymam herbatę???” (wiedziałabym, gdybym przeskanowała szafki w kuchni...).

Ale z bliskimi jest inaczej. Jak inaczej? Każdy ma swoją granicę...

poniedziałek, 08 listopada 2004

Z „tego wszystkiego” nie poszłam posłuchać Chrisa Farlowe’a (u Was Warszawiacy – gra jutro!!!) – wokalisty legendarnych grup Colosseum ( 3 płyty) i Atomic Rooster. Charakterystyczna barwa głosu i akrobatyczne możliwości wokalne zjednały mu rzeszę fanów. Śpiewał także z Thunderbirds, Manfreds Band, gościł na nagraniach J. Page’a i wielu innych. Obecnie regularnie koncertuje z reaktywowanym Colosseum (w tym roku ukazała się poszerzona wersja „Valentyne suite”) i Manfreds oraz w duecie z Van'em Morrisonem. Wraz ze swoją obecną grupą Norman Beaker Band wykonują elektrycznego rythm&blues'a. Ten 64-letni londyńczyk jest nadal w świetnej formie, czego osobiście nie stwierdziłam i żal mi.

Mam opór przed zachowaniami stadnymi. Bo i hipokryzja to i lenistwo umysłowe - taki unik... zwolnienie z myślenia. Źle znoszę spędy, zorganizowania, przymusy. W chórze brzmię fałszywie. A jednak znowu uległam presji „tradycji”: pięknej,  gdyby nie -  w skali makro - tak zdawkowej i powierzchownej. No, ale dałam się zassać tłumowi, podążającemu w kierunku cmentarza. Przenieść inercją tego zbiorowiska, tym mrówczym tropem do celu.

Szereg rytualnych czynności usprawiedliwiających brak refleksji. Zagłuszający czucie.  Znicze symbol pamięci? Spokój duszy okupiony chryzantemami? Targowisko próżności, pusta wystawność – coroczna erupcja miłości własnej skrzyżowana z obawą „co-ludzie-powiedzą” .

Pośród tego wszystkiego boleśnie przemykają świeżo...  doświadczeni.

sobota, 30 października 2004

pewnie odczytać można ten film na wiele sposobów, bo to każdy ma swoje "tu i teraz" -takie okulary, przez które patrzy.  I swoje pręgi... gdzieś wewnątrz.

Mnie Piekorz nie przygnębiła, poruszyła raczej swoim spojrzeniem na miłość...Trudną, raniacą czasem, ale niosącą w końcu wyzwolenie.

Że lek na zło to banalne? No niech i tak będzie...

piątek, 29 października 2004

dotąd propranolol kojarzył mi się tylko z kołaczącym nadmiernie sercem, a tu proszę: niespodzianka!

Jednak wcale nie chciałabym niczego zapominać...No może bardzo wybiórczo. Holly popycha mnie czasem do drzwi, dawno już zamkniętych, za którymi została  tylko pustka. Uciekłam kiedyś w panice zatrzaskując je na chwilę, ale domykanie trwało długie miesiące. Długie miesiące łapania równowagi ( to ten pion :-) właśnie) w środku. Bo na zewnatrz kontrolujemy sytuację...

ps. no to lecę na "Pręgi" co wcale nie znaczy, że to martyrologii cd... ;-)

żeby było jasne nie jestem wrogiem mężczyzn. Wprost przeciwnie. Nawet staram się ich: * zrozumieć, rozumieć... ( *niepotrzebne skreślić). Cześć znajomości, zaprzyjaźnień jest całkowicie jednostronna, co dojmująco świadczy o tym, że tych myślących i czujących jest przeraźliwie mało. Poza tym taki „myśląco-czujący” w prywatnym życiu może być Mr Hydem, co znawczynie „tematu” potwierdzą.

I jest jeszcze przeraźliwiej.

Tym chętniej rozjaśniam ciemne kąty niewiedzy na temat męskich fobii, gdy światła użyczają Jastrun i Eichelberger...

Obu zaprzyjaźniłam jednostronnie, każdego z innego powodu i w innym miejscu - w duecie występują w Zwierciadle, rozmawiając szczerze i inspirująco o męskim patrzeniu na świat. Dziś o tym, co ukrywają przed światem, czego się boją i wstydzą. Jeden z najgłębszych męskich lęków wiąże się z małżeństwem, bo wedle kulturowego stereotypu jest ono upadkiem, czymś, co mężczyznę jakoś unieważnia. Z literatury, filmów, bajek wynika, że wiążąc się na stałe z kobietą, traci wolność wyboru, swobodę poruszania się i angażowania w to, co w danej chwili wydaje mu się pociągające. W dodatku traci możliwość stania się kimś znanym, szczególnym...

Czy z tej notki redakcyjnej wywnioskować można, ze kobieta wiążąc się na stałe z mężczyzną zyskuje? Bo przecież traci TO SAMO...

będzie cytat ( na zamówienie wewnętrzne). Zgadniecie czyje to:

"ni stąd ni zowąd w środku nocy
bezsenność siadła mi na karku
i odtąd strach się począł rodzić
w najgłębszym serca zakamarku
i choć podobno bez wahania
tonący chwyta się za brzytwę
dość długo trwało nim zacząłem
odmawiać w końcu tę modlitwę

miłości nie zostawiaj mnie
w połowie wyboistej drogi
miłości nie obrażaj się
za wszystkie grzechy przeciw tobie
wyrozumiała dla mnie bądź
cierpliwa ze mną bądź jak z dzieckiem
ja przecież tak niewiele wiem
ot szczeniak ze mnie po czterdziestce

jak jeszcze trudno mi przychodzi
radość na widok ludzkiej twarzy
po w bramach kryję się jak złodziej
i nie ma we mnie nic odwagi
odkładam suchy chleb dla konia
po chleb biedronkę ślę do nieba
odciski robią się na dłoniach
a w sercu wiary jakoś nie ma

a gdy na wierszu siądzie owad
gdy tępy nóż kręgosłup przetnie
i gdy odrodzę się od nowa
i spokój zyskam w nocy we dnie
i kiedy rozpacz przeklnę chętnie
przestanę się ze wstydu chować
smycz szczerozłota wreszcie pęknie
i sens odnajdę w zwykłych słowach..."

czwartek, 28 października 2004

Pada i pada. Beznadziejnie. Gdyby lało... Ale pada. Mozolnie i przygnębiająco. Jakby wczuwając się w przedzaduszkowy nastrój.

Zza oknem nie wyglada już tak

Czasem czytam zaległości prasowe jednym ciągiem. 4 numery Rzeczpospolitej np. Wskutek ww procesu hurtowo-poznawczego zrobiłam wczoraj odkrycie na swój temat. Bardzo rozbawiające w kontekście życia. Domniemuję, iż to może być powodem wszystkich omyłek...

„Dłoń profesora”- póki bezpłatna - znajdziecie jeszcze tu

 

 

Jest w nas opór przed kategorycznością czynów,  choć słowa ostateczne przechodzą przez gardło

 dziwnie łatwo. Te wszystkie - „nigdy więcej, mam dosyć” .

Opór podszyty obawą, że jeśli się zmieni, to już się o tym nie przekonamy. Opór oparty o złudzenia,

wynikający z bezsilności - takie TRWANIE na placówce.

A placówka wysunięta bardzo. Taka wyspa, bezludna bardziej. Bezduszna... Powoli umierają

wspomnienia, ginie nadzieja, ale w zdrętwiałej rozpaczy nie można wykonać żadnego kroku.

Zamykanie drzwi przestaje być prostą czynnością. To proces.

Choć trzasnąć drzwiami... proszę bardzo.

A tam, za drzwiami - inny świat.

Chłonąc chłód klamki zamieramy w bezruchu

środa, 27 października 2004

„no jasne, aluzju poniał. Stale ta niepewność. Poglądów. A skąd Ci się wzięło że ja mam pewność? Poglądów.

Co o mnie wiesz? To, co sobie wyobrazisz w kontekście siebie. Sorry, ale tak jest. Wiem, co dla mnie ważne, wiem czego bym nie zrobiła, czego nie akceptuję. Ale tez dbam o siebie – jakoś dbam. Poruszyłeś temat alkoholu i kolegów - może to mnie ruszyło? Że tak w sumie jeszcze nie do końca wiesz, dokąd prowadzi ścieżka picia "w celu"? bo może nie przemykałeś się rano, by szybko kupić flaszkę? Bo może nie musiałeś day after stawiać czoła zawalonym przez siebie sytuacjom? nie płakałeś z bezsilności?

Użalasz się zupełnie niepotrzebnie. Gnój, w którym się przez chwilę znalazłeś odstraszył hieny. To dobry test na ludzi. Tłumaczę Ci, że to wreszcie Twój czas. TWÓJ. Co z nim zrobisz? Jeśli się skupisz na sensie - znajdziesz swoją drogę, życie w rytmie zgodnym ze swoimi poglądami. Ludzi.

To nieprawda, że nie masz korzeni.

Szukasz dziury w całym, celebrujesz rany. Zastanawiałeś się, kto Ci je zostawił? Wiem, nie znam całokształtu. Patrzę na Ciebie Twoimi oczami - na innych też. Szlachetne kobiety, świetni faceci i Ty... niegodny. Horror.

Każde z nas ma sobie coś do wyrzucenia- nie wiem: złe wybory?, nie takich ludzi?, przegapione sytuacje?. Ale to daje wiedzę. O sobie też. Wiedzę i doświadczenie. Doświadczenie ma dawać pewność, a nie wątpliwości. Bo skoro nie polezie w gówna,

bo się tam źle czuje - to jest to: wiedza i doświadczenie.”

W ramach odrabiania zaległości byłam wczoraj na „Złym wychowaniu” Almodovara - wcześniej jakoś nie mogłam zsynchronizować nieodpartej ochoty zobaczenia tego filmu z godzinami seansów w kinach.

Już się  nie dziwię, że kościół próbował nie dopuścić do pokazywania tego filmu u nas, gdyż te najprostsze skojarzenia są jednoznaczne.

Do mnie przemówił kontekst szerszy, niekoniecznie kościelny, że ślady pozostawione na duszach i ciałach pozostają na zawsze, kiełkuje na nich rozpacz, zło... Z premedytacją nie czytałam żadnych recenzji, żeby sobie nie śmiecić przed. Rano zaś doczytałam Holly-opowieści o molestowaniu, co spięło oba wątki zaskakująca klamrą.

PS. Kolejna świetna rola Gaela Garcii Bernala, więc choćby z tego powodu iść trzeba

 

wtorek, 26 października 2004

„pamiętliwość” ma dla mnie dwa oblicza. Jedno – szarobure, nie pozwalające zapomnieć o sprawach, które dla własnego dobra powinno się usunąć z pamięci. Bo jeśli nie można - powinno się usunąć z własnego życia ludzi, którzy to  ziarno złej pamięci w nas zasiali.

Drugie zaś uśmiechnięte - ono rozjaśnia ciemne kąty w życiu innych.  To pamięć o różnych drobiazgach dla nich ważnych, pamięć, wypływająca ze słuchania. Bardzo staram się słuchać, choć życie wewnętrzne mam nadrozwinięte i często zasłuchuję się w sobie. Słucham i wyławiam - z satysfakcją. Pamiętam. Zapadają we mnie różne „zamówienia”, „zamarzenia”- czasem absurdalnie wypierając jakieś moje własne zapotrzebowania. Książki, płyty, dyrdymały właściwie, ale ważne dla kogoś –tu i teraz.

Odległość: im więcej detali - tym bliżej, im bliżej tym niebezpieczniej. Konfrontacyjnie. Już nie da się zachować chłodnego status quo. Trzeba zmierzyć się z codziennością. Zapłacić rachunki... Spojrzeć w oczy. Dotknąć... Poczuć... Uświadomić sobie, że to nie ciepło. No trudno.

Z daleka wszystko jest piękne, owite mgiełką niedopowiedzenia, niedotkliwie sterylne, nierzeczywiste. Ale bezpieczne.

Złudnie bezpieczne, co wszyscy dryfujący wiedzą najlepiej. Ci, którzy coraz bardziej omijają nabrzmiewające niewypowiedzianymi pretensjami przestrzenie, unikają drastycznych rozwiązań, odsuwają ważne rozmowy, na „wszelki wypadek” nie zadają pytań - na ogół wiedzą już, że katastrofa jest nieunikniona.  Bo, że się przewróci - to już wiadomo. Ale żeby jeszcze nie teraz...

poniedziałek, 25 października 2004

Ech, ładnie na zewnętrzu, nie ma co. Żeby jeszcze mniej mżyście było w weekend... To czas kiedy dużym łukiem omijam samochód. Zrobiłam długi spacer po plaży – mglistej i melancholijnej.

Wzdłuż brzegu buki w całej palecie brązów. Leniwe przedpołudnie, szarlotka, aromatyczna herbata w barku z widokiem na morze. Z dala od pośpiechu, z dala od codzienności.

Rozmawiałam właśnie ze świeżym żonkosiem - starszym sympatycznym panem, o którym pisałam wcześniej. Dodam, że żona tak na oko ze 20 –parę lat młodsza. Grzecznościowo zagadnięty o nowe życie, wybuchnął pretensjami do świata. Kobiety są wygodne, praktyczne, wcale nie garną się do życia domowego, nastawione konsumpcyjnie na spijanie śmietany uciekają od formalnych związków. Owszem chętnie, ale nie zbyt blisko i bez specjalnych zobowiązań. Poszukiwania prowadził metodycznie i sumiennie, informując panie o swoich planach czasem już na początku znajomości, co często je kończyło - po prostu.

A mnie się wydaje, że w ogóle coraz mniej mamy ochoty na branie odpowiedzialności za cokolwiek, bo coraz trudniej w życiu brać odpowiedzialność za samych siebie.

To kobietom biologicznie uwarunkowanym macierzyństwem takie pojęcie w praktyce jest bliższe. Nam trudno być nieodpowiedzialnymi, choć czasem by się chciało. Owszem, czasem się poleci w chmury, poszybuje z szarości w słońce, zachwyci kolorami świata... Równie często jednak - zamiast zająć się czymś konstruktywnym - z maniackim uporem naprawiamy nienaprawialne, dmuchamy w ognisko, którego nie ma...

piątek, 22 października 2004

Ból fantomowy po czymś, czego nie ma. Bo czy może być po czymś, co mogłoby być?

Jednocześnie uprzejmie donoszę, iż „listy” są wyimkiem z historii znajomości, która znajduje się już w nieco innym, co nie znaczy jaśniejszym J miejscu.

Ech, zazdroszczę Wam, Stoliczanie Jazz Jamboree....

Na pocieszenie coś sobie kupię. Po kobiecemu jest to : prezencik, bo inni mają dobrze, wiec dlaczego nam ma być gorzej?

Adekwatnego coś to będzie, bo muzycznego. Tyle się o nowym Cohenie naczytałam, że jednak-pomimo „nabędę w drodze zakupu” (jak mawia zaprzyjaźniony VIP) „Dear Heather” . Trochę się boję, że pożegnalny klimat płyty zmiksowany z jesiennymi nastrojami nie poprawi oglądu rzeczywistości. Ale trudno. Pies trącał. Niech stracę. 

Cohena poznałam dzięki Zembatemu, zaprzyjaźniłam wskutek spędzania wieczorów w towarzystwie innego fana - obecnie lekarza i radiowca, który ścigał się wtedy z Zembatym o to, kto lepiej te teksty przetłumaczy. Zembaty robi to lepiej. Nadal.

Gdyby się komuś jednak zechciało bardziej rodzimie pobyć w takich klimatach, to przy okazji polecam nie nową już płytę : Słowa

 

"No to wypełniam mailboxa, proszę bardzo. Jasne, mam kłopot- jakby nie do końca jestem w stanie wniknąć w meandry Twoich emocji - albo rozumiem je po swojemu ( a to przecież nie Twoje myślenie...) - albo nie tak.

Prawda jest jednak taka, że długo i skwapliwie zacierałeś wszystkie ślady, zostawiajac mi na deser ogromy smutków z przeszlości. Takich żalow nieskonsumowanych do końca. A te żałoby mają swój czas, nie mogą żyć swoim życiem i panować nad Twoim. Wiem, że - rozgrzebawszy temat - masz świetną okazję do martyrologii, ale what for?
W tym czasie dzieje sie tyle.... i nie musi przecież dziać się źle...
Piszę obok, prawda? No może po prostu piszę znowu o tym, co mi się wydaje istotne."


czwartek, 21 października 2004

cóż, te niewidzialne nitki to poczucie wspólnoty.

Możliwość dzielenia się chwilą. Czasem obawami, radością. Nie zawsze najbliżsi są najbliżej

Nic wielkiego, a może coś bardzo?

bogate życie wewnętrzne to przekleństwo. Przemierzam korytarze myśli, ginę się w skojarzeniach, przypomnieniach, reminiscencjach. Wszystko kojarzy mi się ze wszystkim. Obrazy, migawki, dygresje...

Pilch napisał nową książkę ( „Narty Ojca Świętego”) - lubię go za całokształt ( w tym poczucie humoru) ... I detale -np. żółty szalik. 

 „Żółty szalik” z rewelacyjną rolą Gajosa; alkoholowa samotność bohatera-biznesmena w sterylnie nowoczesnym wnętrzu; mój eks-szef mówiący, że ten szalik to dla niego memento..., fajny facet –nie widzieliśmy się bardzo dawno, pracuje teraz w Poznaniu... – już jestem gdzie indziej.

Ze swojej zakładki trafiam do Hicks’a, od Niego do Holly... Jasne – „mógłby mieć garb”- mnie też poraża ta zbieżność.  Doświadczeń? Czy oczekiwań?

Odkrywam, ze wcale nie jestem taka „niepowtarzalna”. Że „Inni” też to brali... Ale nie jestem ofiarą sieci, choć oczywiście znam fascynację „S@motnością w ...”.

Bezpieczn@ bliskość? Że blisko, ale daleko? Nie, nie ma tak.

Mówią, że o pierwszym wrażeniu decyduje w 70% wzrok, czyli że - chcąc nie chcąc - jesteśmy głupio powierzchowni. Stale goniąc uciekający czas, gubiąc się we własnych myślach, nie zatrzymujemy się przy ludziach - skanujemy tylko obraz, opakowanie. Do tekstu, do słów – można wrócić... Sieć daje (im?, nam?) tę szansę.

środa, 20 października 2004

Znacie to na pewno: wchodzisz na zaprzyjaźniony blog i z ciekawości klikasz na zakładkę - jego zaprzyjaźnionego bloga... trafiasz w inny, równie ciekawy świat – itd. Znowu odkrycie! Można tak bez końca.

Ale interesujące jest właściwie to:  jak bardzo bliscy nam - myśleniem i odczuwaniem - są ludzie, u których bywamy. Jak w lustrze - w ich „zaczytaniach” szukamy potwierdzenia tej nagle odkrytej nieobcości. To ona przecież  pozwala oddychać spokojnej w przeświadczeniu, że - nawet jeśli przez chwilę świat jest zły i nieprzyjazny, a z każdego kąta wieje chłodem - w swojej samotności nie jesteśmy osamotnieni, że nie napiszę wyalienowani ;-)

 

* dedykacja: Wszystkim, u których bywam: z uśmiechem, wzruszeniem, u których : nie czuję się obco, bo do obłędu doprowadzają nas te same zdarzenia ( u „siebie” politykę omijam, ale ...)

wtorek, 19 października 2004

Czasem nie latam..

Zaczęłam czytać autobiografię Gordona Sumnera. Głupio brzmi? Owszem. Chodzi o Stinga - teraz już wszystko jasne. Najpierw minęłam ją na półkach empiku bez wrażenia, bo nie przepadam za tabloidowymi kulisami „wielkiego świata” by żurnaliści, nie zdając sobie sprawy, że to autobiografia.

Stinga słucham od lat, często z nim podróżuję, bo to muzyka na trasy. Cenię za poszukiwania, swoisty dystans, angielskość, to nieuchwytne coś, co sprawia że czujesz się jak „Englishman In New York” - obco. Nie u siebie...On leczy mnie ze smutków.

Ze Stingiem też LATAM - czasem.., gdy się nie boję ;-). Wiem, że w tym uzależnieniu nie jestem oryginalna. Ostatnio najczęściej słucham

INSIDE z najnowszej "Sacred Love", bo i muzycznie urokliwe i tekstowo bliskie. Bo chyba to jest właśnie tak, że pisanie jest wentylem bezpieczeństwa dla introwertyków, metodą na zachowanie równowagi pomiędzy chłodnym dystansem do zewnętrzności a burzą wewnątrz.

W „Niespokojnej muzyce” sporo o dzieciństwie, rodzicach, muzycznych początkach  – autoterapeutycznie raczej niż skandalicznie.

Póki co - baaaaardzo zajmujące.