| < Marzec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Zakładki:
CZYTUJĘ, ZAGLĄDAM DO
INNE TAKIE TAM...
SE POSZLI
wtorek, 21 grudnia 2004

Czy można zmierzyć uczucia? Ogarnąć je? Nazwać?

Swoje pewnie łatwiej... Cudze zawsze pozostaną dla nas zagadką.

Bo słowa, co po słowach?

Czy szukając domniemanej „prawdy” można bezkarnie ranić czyjeś uczucia? I - co ważniejsze: własne urażone ambicje czy cudza kruchość?

Cel uświęca środki?

Prawda wyzwoli?

A co jest prawdą między ludźmi? Czy nie codzienność? Proste gesty? Czy podważając ich prawdziwość nie niszczymy czegoś znacznie ważniejszego?

Czy warto?

piątek, 17 grudnia 2004

bo GLOBISZ, to nie notka o Krzysztofie Globiszu i jego talencie, ale o tym, co można zrobić z językiem Szekspira w pracy... Zabawna, poniekąd. I straszna ( bom purystka... tak, tak Magdo.TU tak ). 

Ale porozumiewać się trzeba. Komunikować sobie... czego jestem gorącym zwolennikiem. Ale 1500 słów? Tylko?

Horror.

czwartek, 16 grudnia 2004

Katolik ze mnie kiepski, ale tak mi się  przedświatecznie zebrało.

Jasne, że cudnie by było, żebyśmy zawsze byli piękni, młodzi, bogaci i kochani. Przez wszystkich.

Żebyśmy się wszystkim podobali. Bezwarunkowo. Tu też. Bo nie po to się człowiek odsłania, żeby mu przywalać. Miłosierna jestem, trafiając nawet na bełkoty. Ja nie muszę wszystkich akceptować i odwrotnie. Nie każdy pogląd nam pasuje. I dobrze. Inni jesteśmy, ale to ciekawiej.

Z bliżej nieznanych powodów trafiamy w tą bloxową przestrzeń – z samotności, szczęścia, chęci znalezienia się we wspólnocie, z niechęci do ludzi... Każdy ma swój powód.

Ale - szanujmy się nawzajem. Czasem lepiej zmilczeć niż błyskać dowcipem, bezsensownie. Z drugiej strony jest człowiek.

Czasem głupszy od nas, czasem wrażliwszy, czasem po prostu inny. Nie wszyscy musimy być tacy sami.

Naprawdę.

środa, 15 grudnia 2004

Nic nie usprawiedliwia takiego spoufalenia, bo to kobieta nieznajoma. Choć dziwnie mi bliska.

Kobieta z innego pokolenia. Rzeczowa do bólu i kompetentna, z poglądami. Z charakterem i kręgosłupem.

Kobieta polityki, ale nie polityk. Kontrowersyjna, analityczna, choć jej życie dowodzi, że nie wykalkulowana.

Kobieta nauki, ale nie cyborg. Z ciekawym pozazawodowym życiorysem.

Kobieta kobieca.

Kobieta stąd, choć na pewno miała inny wybór.

Przypadkowo odkryłam, że poruszamy się w podobnych literacko-filmowych klimatach.  

Każdy ma takie swoje postacie, prawda?

poniedziałek, 13 grudnia 2004

Gdyby komuś było po drodze: dziś w Gdyni u Franciszkanów o 20.00 można posłuchać Jacka Kleyffa w repertuarze onegdaj podziemnym.

Widujemy się od czasu do czasu, ale miło mi będzie się z nimi zobaczyć :-) - szczególnie dziś

piątek, 10 grudnia 2004

Cohena poznałam dzięki Zuzannie, „całej w kwiatach i łachmanach z jakiejś akcji dobroczynnej”

W swe miejsce nad rzeką

Zabiera cię Zuzanna

Możesz słuchać plusku łodzi

Możesz zostać z nią do rana

Wiesz że trochę źle ma w głowie

Lecz dlatego chcesz być tutaj

Proponuje ci herbatę

Oraz chińskie pomarańcze

I gdy właśnie chcesz powiedzieć

Że nie możesz jej pokochać

Zmienia twoją długość fali

I pozwala mówić rzece

Że się zawsze w niej kochałeś

I już chcesz z nią powędrować

Powędrować chcesz na oślep

Wiesz że ona ci zaufa

Bowiem ciała jej dotknąłeś

Myślą swą

i dzięki trzem sympatycznym facetom, z którymi spędzaliśmy czas nie całkiem kameralnie. To wtedy trafił mnie „Famous blue raincoat”. Bo kto nie zna takich stanów duszy?:  jest czwarta nad ranem i grudzień się kończy...

Wychowana w domowym kulcie „Salonu Niezależnych” tylko do Jacka podchodziłam na kolanach, reszta? A co tam, artyści.

Po latach do każdego z nich obserwuję z sentymentem i uwagą. Drapieżna gitara Johna PJrtera brzmi inną muzyką, Kleyff spełnia się autorsko wspierany przez Orkiestrę Na Zdrowie.

Jednak sukces Cohena w Polsce to niewątpliwie osobista zasługa Zembatego, a właściwie jego tłumaczeń. Maciej kiedyś wyglądał tak i poza wszystkim był genialnym radiowym głosem Trójki, specjalizującym się w prowadzonych na żywo i w kontakcie ze słuchaczami wieczornych i nocnych audycjach. Kabareciarzem i makabrystą. Scenarzystą i skandalistą. Facetem, który znał wszystkich i którego wszyscy znali. Dziś jest raczej własną historią, choć nadal występuje, zapełniając sale zaskakująco różnopolkoleniową widownią, która przychodzi pobyć sobie w pewnym niepowtarzalnym i bardzo subiektywnym klimacie.

środa, 08 grudnia 2004

Nic tak nie boli jak ciosy w podbrzusze od swoich. Bo im mniej się spodziewasz, tym bardziej nie kontrolujesz sytuacji. Hak zza węgła. Szpiczaste oko lokalnej inkwizycji, patrząc z wszechwiedzącą wyższością, wypunktuje słabe miejsca. Nagle zaczynasz się czuć tak, jakbyś się składał wyłącznie z nich...

Są jednak pewne korzyści - świat z perspektywy gleby zyskuje nowe oblicze. Żabia perspektywa skłania do refleksji. O marności relacji jakie są... (a może ich nie ma?). O tym, że nie należy oczekiwać nic w zamian, że im bardziej się starasz, tym mniej dostajesz.

Taka wiedza to strony mocne J

wtorek, 07 grudnia 2004

co tu się dziwić, że tematy komunikacyjne tak mnie poruszają, wszak obarczonam nimi zawodowo...

A „komunikant” to również „przystępujący do komunii” ( albo np, albo cytuję: akt komunikacji: komunikant - przedstawiany za pomocą kodu mówionego bądź kodu pisanego kody werbalne- wypowiedzi mówione lub pisane kody niewerbalne (mimika, gesty, ton, głos, barwa wypowiedzi, postawa, wzrok, gestykulacja)znajomość zasad komunikacji jest więc podstawą do podejmowania przez człowieka określonych działań w czasie nadawania i odbierania komunikatu), a nie inżynier w drodze.

Sformułowanie „akt komunikacji” sugeruje jednak, że związany jest  z nim jakiś element nagości, rozebrania. A ono nastąpić może tylko w atmosferze sprzyjającej, może uświęconej zaufaniem?

Krucha ta komunikacja między ludźmi, krucha i chimeryczna. Albo i powierzchowna, chociaż ludzie wcale nie miałcy, a i czasu na pleplanie szkoda.

A jednak...

poniedziałek, 06 grudnia 2004
słuchając sobie Maroon5 pomyślałam, że moje życie będzie miało niezły soundtrack...

Nie odmówiłam sobie obejrzenia po raz wtóry filmu Brytyjczyka Mike’a Figgisa. Tytułowy Mr Jones grany przez Richarda Gere, zmagając  się z psychozą maniakalno-depresyjną, znajduje uczucie, które nie pozwoli mu poddać się przemożnej, euforycznej  chęci wzbicia się w powietrze (i w konkluzji upadku). Bo pan Jones strachu przed lataniem nie zna...

Że miłość uzdrawia? Banał. Jonesa oczywiście nie uzdrawia, ale pozwala mu znaleźć nadzieję, rozjaśnić ciemne kąty, przekonać się, że po nocy przychodzi dzień.

Bipolar disorder. Przypadłość artystów i innych wrażliwców. Ludzi nietuzinkowych, jeśli to komuś poprawi nastrój. Bardzo trudna, również dla otoczenia, szczególnie najbliższego. Co piszę do pewnego stopnia z własnych, odświeżonych oobserwacji.

piątek, 03 grudnia 2004

nienawidzę instrukcji obsługi i sięgam do nich z przymusem. Przy średnim poziomie wiedzy technicznej i jakimś tam doświadczeniu nie powinno się trafiać na mielizny, przynajmniej w podstawowych funkcjach. Bo co to za sprzęt codzienny, który nie da się obsługiwać intuicyjnie? Trzeba było jednak przewertować instrukcję, żeby znaleźć tajemne miejsce pozwalające podnieść maskę...

Z ludźmi niby jest podobnie, postępując intuicyjnie, kierując się prostymi kodami, na ogół bez specjalnych kłopotów załatwiamy sprawy pomiędzy. Słowa, gesty, komunikaty.

No, ale jeśli chciałoby się zajrzeć do wnętrza? Latami można bezskutecznie stukać w skorupę i nic. Intuicja ma też swoje poziomy wtajemniczenia. Przy wiedzy na poziomie zamka yale raczej się sejfu nie otworzy. Może ważne jest by się na sejf nie porywać? A może sejf jest pusty, może po pustych halach hula wiatr?

Do żadnego egzemplarza nie dodają instrukcji obsługi, dlatego tak trudno zajrzeć pod maskę.

czwartek, 02 grudnia 2004

Szaro, ponuro i piątkowo, a to nie piątek, co sobie właśnie ze smutkiem uzmysłowiłam. Żeby szaro-niebiesko jak u C&C, to by było zupełnie inaczej, melancholijnie i poetycko. Bo niebieskość jest niebiańska. Taki np. niebieski kot ma w sobie i chłód poranka i otulające kominkowe ciepło wieczoru; literackie korzenie i nic z behemotowatości; zero szarego przygnębienia.

A tak? Wampirycznie z lekka i obezwładniająco. Nadmorskie późnojesienne pogody to zdechłe niże, a nie żadna arystokratyczna londyńska mgła, w którą by się można opatulić.

Jasne, można przejść się plażą, stamtąd wszystko wygląda inaczej. Ale trudno być w dwóch miejscach jednocześnie J

środa, 01 grudnia 2004

- czy koniecznie trzeba się uczyć jeżdżenia samochodem na głównej ulicy miasta - bądź co bądź wojewódzkiego - w prime time’ie?

Bo to ani nie czas, ani nie pora. Stresująco dla obu stron.

Przed laty ojciec mojej przyjaciółki po zdanym egzaminie na prawo jazdy objeżdżał newralgiczne punkty miasta nocami, żeby sobie i innym oszczędzić...

             Pominę te obśmiane wielokrotnie casusy facetów w kapeluszach, bo nie jestem damską szowinistką. Coś w tym jednak jest, jakaś taka ułańska fantazja (boso, ale w ostrogach; słabo, ale w kapeluszu) i niczym nieuzasadniona buta, która nie pozwala się przyznać do słabości. W żadnej dziedzinie. No a jeśli się ma furę wypasioną, to się wie - właścicielem jest Caruso kierownicy...

Z drugiej strony z przykrością obserwuję w tych tematach nadskłonność pań do samobiczowania i robienia z siebie kompletnych ofiar, kiedy powodów ku temu żadnych już nie ma.

Więc strzegę się „facetów w kapeluszach” i na „baby” za kierownicą patrzę z rezerwą, choć to naprawdę nie płeć determinuje osielstwo.

wtorek, 30 listopada 2004

Jeden z dzisiejszych solenizantów, mój eks-sąsiad, muzyk, aranżer, z zawodu inżynier... Stale w rozjazdach.  Do naszego domu przynosił zawsze muzykę. W połach rozwianej kurtki, gdzieś między wierszami... Dźwięki gitar, klawiszy.

Znamy się jeszcze z przysłowiowej piaskownicy. Poprzez szkoły, harcerstwo, politechnikę, imprezy. Znamy się?

Zadzwoniłam z życzeniami, ze śmiechem odpowiedział: „jestem w przechowalni...” No to wszystkim innym Andrzejom z różnych PRZECHOWALNI J wszystkiego dobrego!

Wicker Park w Chicago, jest takie miejsce... Piękne i malownicze skądinąd. O proszę.

I niech nikogo nie zwiodą kinowe zwiastuny, z których można wnioskować że to np. thriller. Bzdura. To film o miłości. Miłości, która daje znaki, która nie pozwala przejść obok, nie pozwala zapomnieć...

Zobaczcie „Apartament”  ( kto tak przetłumaczył ten tytuł???). I ci którzy pamiętacie, i ci którzy próbujecie zapomnieć, i ci których jeszcze nie dotknęło...

Poza fabułą kusi świetna muzyka w tle oraz smakowity Josh Hartnett.

Tak wiele nowego dzieje się w świecie sztuki, że odkrywamy tylko fragmenty, natykamy się na pojedyncze perełki.

Dużo moich „odkryć” zawdzięczam innym, bo łatwiej komuś - istotnemu dla mnie choćby przez chwilę - zatrzymać na moment ten pęd życia, karuzelę obrazów, kakofonię dźwięków...

Muzyczne fascynacje innych też zaczynają żyć swoim życiem, zyskują swoje tło w moim życiu, swoją istotność.

A korzenie?  No cóż, sztuka jest często asemtymentalna...

W ramach ubiegłotygodniowego maratonu jazzowego poza niby-holenderskimi nasłuchałam się różnych innych dobroci. Locals zaprezentowali się w projekcie „Metalla Pretiosa” autorstwa Ola Walickiego - jazzmanom towarzyszy tu kwartet dęty (unikatowa okładka płyty!); Mikołaj Trzaska zagrał „Unforgiven North” tak pięknie dzięki Nielsenowi i Uuskyli, a my sobie będziemy słuchali tego również w domu J; perkusista Jacek Kochan zabrzmiał w „Acoustic Jazz in Electronic Environment” (w takim environment wolę Molvaera).

Nie tylko na panach oszałamiające wrażenie zrobiła uznawana za największe objawienie na międzynarodowej scenie bluesowej serbska wokalistka i wirtuoz gitary - Ana Popovic i aż szkoda było siedzieć przy tej muzyce... Za to na stojaka przyszło nam odsłuchać drugiej gwiazdy Jazz Jantar – szwedzkiej grupy „EST- Esbjorn Svensson Trio” - uznawanej w Europie i za oceanem za najbardziej nowatorski zespół jazzowy. A to Svenssonowe piano brzmi jeszcze...I dzięki cd „Seven days of falling” będzie brzmiało, choć jazz EST’a nowatorski dla mnie nie jest, za to cudny bJrdzo.

ps. gdyby się Komuś chciało parę słów o wczorajszym ONZ-cie- mailnąć np?

piątek, 26 listopada 2004

„Galerię potworów” trzymam sobie na deser... wbrew zasadzie, że tu i teraz... i żeby nie odkładać.

Ale znam te teksty, już je drukowano – po latach nabierają innego znaczenia. Jak wszystko. Czytając o gościach w kontekście własnych doświadczeń z nimi, obśmiałam się jak norka... Bo taki np. WELON, rezydując u mnie prawie pół roku, nie zaprzestawał konwersować ze mną w konwencji „krok w krok”...

Albo POLITYK skrzyżowany z WELONEM... w wersji hardcore – na samo przypomnienie się boję.

Z autopsji znam jeszcze gościa DORADCĘ. On wie lepiej. Zeskakuje rzeczywistość. Oceni. Wyrazi opinię. Głosem nieznoszącym sprzeciwu. Żadnych „ale”. Powie, gdzie kupić tanio. Bo „tylko tam” się kupuje... Zdziwi się niegospodarnością: „no wiesz, kupiłaś za 15 zł mrożonkę gyros, jeden obiad na 3 osoby?- ja za to przez tydzień karmię rodzinę...” I już stoję w kącie z poczuciem winy, choć nie lubię chicken risotta made by herself...

 Strzeż mnie PB od bycia dla kogoś koszmarem J

W poniedziałek o 20-tej w Stodole „2 w 1” : nowa płyta Kleyffa &Co + 18-lecie ONZ. Kto lubi, to wie.

Chciałabym być ze względów J pozamerytorycznych, ale choć akurat będę w W-wie, nie zostanę do wieczora...

Tamziemcy mogą.

czwartek, 25 listopada 2004

Jechałam zmienić letnie na zimowe - w drodze kupna - zmienić, co niebagatelne... Jechałam, kontrolując koleiny. Coby nie wypaść...

Ale w myślowych się siedzi, się jest... Schematy, kalki. Oceny. Uproszczenia. Przypisywanie innym swojego toku myślenia - no bo tak to działa.

Fobie. Świat subiektywny. Rzeczywistość podświadomie zmieniona w „naszą”, dopisane znaczenia, emocje.

Słowo wylatuje ptakiem a wraca kamieniem, ...

 A myśl?

się trochę oderwałam od codzienności, póki co dzięki Holendrom, występującym na otwarcie Jazz Jantar w sztormowy wtorkowy wieczór. W skład trasy-projektu  „Dutch Jazz In Poland” wchodzą:  Olthus & van Veenendaal, Dalgoo, Jorit Dijkstra solo, Agog. Aż żal, ze ta ostatnia bardzo energetyczna formacja grała dla kilkunastu osób, ale koszmarność pogody troche to usprawiedliwia. Bardzo interesujące połączenie jazzu, garage-rocka, country, folku i muzyki z Afryki i południowo-wschodniej Europy. Szlachetny, a żywiołowy cocktail z poetyckim pobrzmieniem skomponowany przez gitarzystę Franka Wingolda, jednego z najbardziej znanych muzyków undergroundowej kolońskiej sceny muzycznej. Na basie i perkusji nie ustępujący mu klasą Holendrzy.

Dziś jazzowości cd.

 

wtorek, 23 listopada 2004

no i bardzo dobrze, bo jeżdżenie na letnich było takie bardziej hardcorowe. A tu pada i płynie.

Długo się wzbraniałam przed pisaniem na tematy zza kierownicy, bo to tak samo toksyczne jak polityka, ale o niej nie będzie - są kronikarze wnikliwsi ( vide Franz’owaty świat ). Za to o tym, co widzę z wnętrza tej puszki Pandory - owszem, będzie.

Intuicyjnie czułam, że problem narasta, bo i mnie dotknął kilkakrotnie, ale nie sadziłam że jest aż tak! W nowym Newsweeku artykuł o road rage – frustracjach, eksplodujących na drodze w sposób niekontrolowany i często brutalny.

Lubię przemieszczać się samochodem, to pozorna niezależność ( no niech się coś zepsuje...) i chwila dla siebie. Motyw Kowalsky’ego w Vanishing Point - któż tego nie ćwiczył?  W miastach jednak coraz ciaśniej, coraz nerwowiej... gapowatość jednych, zniecierpliwienie i cwaniactwo innych. Narastająca agresja.

Kogo nigdy nie poniosło niech rzuci kamieniem...

poniedziałek, 22 listopada 2004

Zaskakujące jak trudno je z siebie wydusić i jak trudno na nie naturalnie zareagować. Gubimy się w nic nie mówiących ogólnikach i zdawkowościach wcale nie dlatego, że nie mamy nic do powiedzenia. Powierzchowność kontaktów. Okrągłe zdania na każdy temat - eleganckie i nietoksyczne. Wygodniej poruszać się w oceanie słów, choć one wcale nie zbliżają nas do siebie.

Bezpieczna odległość patentem na dotyk meduzy? Może...

Skonfrontowani nagle z czyimiś kłopotami, milcząc ze współczuciem, wycofujemy się pospiesznie. Pozostajemy z boku – taktownie przecież. Dbając o nienaruszalność czyjegoś status quo nie wyciągamy ręki, żeby nie dotknąć prywatności...

Wiem, absurd. Wygodny jakże.

Bezradność - nic mnie bardziej nie osłabia. Mogąc zareagować, wykonuję gest, nawet jeśli może być uznany za obcesowy, bo lepiej by wyciągnięta ręka zawisła w powietrzu niż by jej nie podać...

niedziela, 21 listopada 2004
biało tu i odświętnie. Sterylnie i cicho. Nad głową błękitnie. Pies nosem rozdmuchuje śnieg. Miło patrzeć jak 60 kilo rudego jestestwa podskakuje z miejsca w kosmos. To rude 60 wyglądało kiedyś tak-prawie tak:
piątek, 19 listopada 2004

Nie lubię tego programu – dwie panie jak dwa żywioły - black and white oraz BOHATER, bo nie ofiara, dla swych gości są łagodne. Zero agresywności. Wpatrzone, podążają za ich myślami, ale absorbują sobą, czasem aż nazbyt.

Wczoraj gościem był tekściarz. Uznany. Znam go sprzed lat z zupełnie innych okoliczności. Spotykaliśmy się na imprezach, mijaliśmy w klubowych rzeczywistościach. Teraz – inne światy.

Ale - to fakt, w głowie tkwią mi jak kotwice różne zbitki słowne, zdania - klucze, które każdy z nas z łatwością zaadaptuje dla swoich potrzeb: „wróćmy do naszych spraw sprzed lata, miałeś zadziwić cały świat, a nie zdziwiłeś nawet ptaka...”, „odchodzić męska rzecz i wracać męska rzecz”, „nie dzwoń do mnie kiedy będę stary”,„ czas nas uczy pogody”, „i przyjdzie wytrzeźwieć z wielkich miłości”.

Niekomercyjne starocie...